سه شنبه , ۶ آبان ۱۳۹۹
صفحه اصلی » روز نوشته‌ها » اینشتن و یک مسئله جالب

اینشتن و یک مسئله جالب

جا به جا نمودن عقربه های ساعت

بیوگراف نویس معروف، موشکوفسکی دوست و نویسنده شرح حال آلبرت اینشتن فیزیکدان مشهور یک روز برای مشغول ساختن دوست خود که در بستر بیماری بود، مسئله زیر را پیشنهاد نمود.

موشکوفسکی گفت:

(( فرض کنیم که عقربه ها موقعیت ساعت ۱۲ را دارند. اگر در این موقعیت عقربه های بزرگ و کوچک جای خود را عوض کنند باز هم وقت صحیح را نشان می دهند. ولی در لحظات دیگر مثلا در ساعت ۶ تعویض متقابل عقربه های ساعت شکل مهملی می دهد که در ساعت سالم ممکن نیست. وقتیکه عقربه ساعت شمار، ساعت ۱۲ را نشان می دهد، عقربه دقیقه شمار نمیتواند روی رقم ۶ باشد. این سئوال پیش می آید: چه وقت و چقدر زود بزود عقربه های ساعت موقعیتهایی را اشغال می نمایند که تعویض یک عقربه با دیگرب موقعیت جدیدی را بدهد که در ساعت سالم نیز امکانپذیر باشد؟

اینشتن در جواب گفت:

بلی، این مسئله کاملا مناسب، جالب و تازه هم نه چندان آسان برای شخصی است که به خاطر کسالت در بستر مانده باشد. منتها می ترسم این سرگرمی زیاد طول نکشد، من حالا به راه حل آن رسیدم.

او بعد از آنکه در بستر خود نشست، با چند خط طرح شرایط مسئله را رسم نمود. برای حل مسئله او وقت کمتر را نسبت به آنکه من در طرح مسئله مصرف کرده بودم، بکار برد…. ))

مسئله چطور حل می شود؟

درباره‌ افشین صفایی

این مطلب را نیز بخوانید

۵ استفاده تحلیل کلان داده (Big data) در مدیریت فرایندهای کسب کار (BPM)

پیش مقدمه: این روزها به هرجایی سر بزنید صحبت از داده های کلان و تجزیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *