دوشنبه , ۲۸ مهر ۱۳۹۹
صفحه اصلی » روز نوشته‌ها » ما کجائیم و دنیا کجاست!

ما کجائیم و دنیا کجاست!

شاید باور نکنین ولی دقیقا وسط خوندن یه مقاله خیلی جالب،اومدم اینجا که چند خط بنویسم و به نوعی خودمو خالی کنم و کمی غر غر!

مقاله ای که مشغول خواندنش هستم در مورد چهل سال پیشرفت در حوزه تجمیع فرایندها در مهندسی شیمیه که البته برای من صرفا بخش مدلهای ریاضی آن مهمه. چیزی که باعث شد این نوشته رو بنویسم، بخشی از این تاریخچه بود.

مدلسازی فرایندهای تبادل حرارت در دنیا از یک پایان نامه دکتری شروع شده. فردی بنام هاهمن در سال ۱۹۷۱ در پایان نامه دکتری خودش به نتایجی رسیده که شده منشاء یک شاخه مهم در علم. از این جالب تر فردی بنام لینهوف است که در ۱۹۸۰ در پایان نامه ارشد خودش کارهای تکمیلی انجام داده و این شاخه علم را ساخته است.

داشتم با خودم فکر می کردم پایان نامه های بچه های ما کجا و پایان نامه ها در دنیای واقعی علم کجا!

تازه اگه پایان نامه رو خود بچه ها نوشته باشن و جزو ۲۰ هزار پایان نامه خیابان انقلاب نباشن، در بهترین حالت صرفا یک کپی از یک مقاله انگلیسیه که مد شده استادا موقع انتخاب موضوع از بچه ها میخوان، اصطلاحا مقاله بیس!

یعنی یه نفر که ۴ سال لیسانس گرفته و ۲ سال ارشد خونده و کلی درس های مختلف پاس کرده، هنوز قدرت ارائه یک ایده جدید برای پایان نامش نداره. این یعنی چی؟

من فکر می کنم منشاء این مسئله دو موضوع هست. یکی استادامون که خودشون عمیق نمیدونن (با عرض معذرت از اعضاء هیئت علمی) و دوم اینکه دانشجوهامون خوب نخوندن و صرفا درس پاس کردن و دانششون عمقی نداره. البته هر دوی این مسائل هزاران دلیل پشت سر خودشون دارن که من اینجا نمی خوام و البته در حدش نیستم که بخوام حرف بزنم.

ای کاش، ای کاش، کیفیت یادگیری در مملکتمون بره بالا و دانشمون عمق پیدا کنه.

درباره‌ افشین صفایی

این مطلب را نیز بخوانید

مدل RFM

مدل آر.اف.ام (RFM) اولین بار توسط هاگز (۱۹۹۴) معرفی گردید. وی برای تحلیل آر.اف.ام از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *