چهارشنبه , ۱۲ آذر ۱۳۹۹
صفحه اصلی » یادگیری ماشین » مقدمه ای بر یادگیری ماشین

مقدمه ای بر یادگیری ماشین

یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ (Machine Learning) استفاده از هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) برای ایجاد توانایی یادگیری خودکار در سیستم هاست. یادگیری ماشین با تمرکز بر توسعه برنامه های کامپیوتری و دسترسی به داده ها، از آنها برای یادگیری استفاده می کند.

ماشین در یادگیری ماشین می تواند یک مدار یا کیت الکترونیکی قابل برنامه ریزی یا یک کامپیوتر ساده تا ابررایانه ای باشد که در محل مناسب (داخل یک ربات، یک بیوسنسور و …) قرار داده شده و روی آن یک برنامه با قابلیت یادگیری از داده های موجود در محیط اطرافش نصب شده است. بسته به قدرت کامپیوتر و کدنویسی روی آن قدرت یادگیری ماشین می تواند دامنه وسیعی را در بر بگیرد.

عبارت یادگیری ماشین (Machine Learning) همه انواع معانی که به آن مرتبط است را در خود پنهان کرده است. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین با انواع داستانها و تخیلات مختلف مخلوط شده است و اگرچه خیلی بعید نیست بیشتر آنها در آینده محقق شود، در حال حاضر آنجایی که بسیاری فکر می کنیم، نیستیم.

استدیوهای فیلمسازی هالیوود و نویسندگان خوش ذوقشان پیشروتر از آنچه در محافل آکادمیک رخ داده است،  یادگیری ماشین را به صورتهای مختلف و در متن داستانها و تصاویر پرطمطراق به تصویر کشیده اند و کاربردهای فانتزی زیادی را برای یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در ذهن مخاطبان شکل داده اند. رباتهایی که احساسات را در کمال آموخته، عشق را یاد می گیرند و عاشق می شوند، میکرو ارگانیسمهایی که رشد نموده و هوشمندانه رفتار می کنند و ده ها نمونه دیگر، خیالبافی های نویسندگان و کارگردانان باهوشی است که فعلا وجود خارجی نیافته و احتمالا در آینده به واقعیت خواهند پیوست.

فیلمهایی مثل Ex Machina، قوه تخیل بینندگان را در سراسر جهان به جنبش در آورده و پرنده خیال آنها را می پرانند و ماشین هایی را به نمایش می گذارند که به انواع مختلفی از چیزها که عملا در واقعیت وجود ندارند، تبدیل می شوند؛ از جمله همین فیلمها هستند. البته، در دنیای واقعی محل زندگی ما، بسیاری از آنچه در فیلمها به نمایش گذاشته شده است تک تک و جدا از هم وجود دارد ولی هنوز در بسیاری از کاربردها این توانایی ها تجمیع (integrate) نشده است.

برای یک لحظه به دوربین های پلیس که در اتوبان ها نصب شده اند، فکر کنید. این دوربین ها دقیقا مثالی عالی برای فرایند یادگیری ماشین و هوش مصنوعی هستند. دوربین ها از مثل هر دوربین دیگری از پلاک اتومبیل ها عکس می گیرند. این عکس باید بوسیله یک ماشین خوانده شود. اگر تعداد عکس ها ۱۰ یا ۲۰ تا بود، هر کسی در طول روز می توانست به آنها نگاه کند و عددهای روی پلاک ها را ثبت کند. ولی وقتی صحبت هزاران ثبت در یک روز است، دیگر کار افراد نیست و باید از ماشین کمک گرفت.

هوش مصنوعی (AI) امروزه موضوع مهمی است و به لطف موفقیت تکنولوژی هایی همچون سیری (http://www.apple.com/ios/siri) همواره بزرگتر می شود. صحبت کردن با تلفن های هوشمند هم سرگرم کننده و هم مفید است. برای پیدا کردن چیزهای مثل محل بهترین رستوران شهر که در آن سوشی سرو می شود و یا بهترین مسیر برای رسیدن به یک سالن کنسرت خاص این هوش مصنوعی است که به ما کمک می کند. همانطور که با تلفن هوشمندتان صحبت میکنید، ماشین (اینجا همان تلفن همراه) کم کم لهجه شما را شناسایی نموده و با اشتباه کمتر درخواستهای شما را یاد می گیرد و برآورده می‌کند. قابلیت اسمارتفون شما برای یادگیری و تفسیر روش خاص صحبت کردن، نمونه ای از هوش مصنوعی بوده و بخشی از فن آوری مورد استفاده برای انجام این کار، یادگیری ماشین است.

امروزه به احتمال زیاد بدون آنکه واقعا به هوش مصنوعی و یادگیری ماشین فکر کنیم در همه جا از آن استفاده می کنیم. به عنوان مثال، توانایی صحبت کردن با دستگاهها و اینکه آنها واقعا چه کاری را انجام می دهند، نمونه ای از یادگیری ماشین در محل کار است. به همین ترتیب، سیستم های پیشنهاد دهنده مانند آنچه در دیجی کالا یا آمازون یافت می شوند، به ما در خرید بر اساس معیارهایی نظیر خرید محصولات قبلی یا محصولاتی که انتخاب فعلی را می دهند، کمک می‌کنند از نوع یادگیری ماشین هستند.

این مقدمه نسبتا مختصر را بابی خواهیم کرد در مطالب و آموزشهایی در حوزه یادگیری ماشین.

درباره‌ افشین صفایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *