سه شنبه , ۶ آبان ۱۳۹۹
صفحه اصلی » مهندسی فرایندها » آموزش ویژوال پارادایم » چگونه یک نمودار BPMN در ویژوال پارادایم رسم کنیم؟

چگونه یک نمودار BPMN در ویژوال پارادایم رسم کنیم؟

BPMN چیست؟

مدل فرآیند کسب و کار بعلاوه نماد (BPMN) یک زبان و استاندارد مدل سازی شناخته شده برای استفاده در مدل سازی فرایندهای کسب و کار است. این مدل اغلب برای کمک به تجزیه و تحلیل فرآیندهای کسب و کار و بهبود آن و یا مهندسی مجدد ایجاد می شود. BPMN فرآیندهای کسب و کار را از ابتدا تا انتها رسم می کند و توالی فعالیت های فرآیند و جریان اطلاعات بین شرکت کنندگان در فرایند را نشان می دهد.

هدف از نمودار BPMN

نمادهای بکار رفته در BPMN به قدری ساده است که همه به سادگی می توانند آنرا درک کنند. تحلیلگران مشاغل که فرآیندهای کسب و کار را ایجاد و بهبود می بخشند، توسعه دهندگان فنی که تغییرات روند را پیاده سازی می کنند، مدیران تجاری که نظارت بر تغییرات را انجام می دهند و حتی افراد غیر فنی مانند ذینفعانی که می خواهند درک کنند روند آینده چگونه خواهد بود، همه به آسانی می توانند BPMN را بفهمند و کاملا متوجه شوند و ناسازگاری های احتمالی را حل کنند.

نمونه یک BPMN

درک نمودارهای BPMN

در BPMN، فرایندها با استفاده از نمودارهایی با یک سری عناصر گرافیکی شرح داده می شوند. چنین نمایش بصری درک منطقی یک فرآیند را برای کاربران آسان می کند. BPMN در درجه اول برای طراحی و خواندن نمودارهای ساده و پیچیده فرآیندهای کسب و کار ایجاد شد. بدین ترتیب که، استاندارد BPMN عناصر گرافیکی را بر اساس یک طبقه بندی خاص ارائه می کند که نتیجه آن درک و شناسایی بسیار آسان این عناصر توسط کاربرانی است که با این نمودارها کار می کنند.

نمادهای BPMN

پنج عنصر اساسی در BPMN وجود دارد که هر کدام از آنها نمایانگر یک جنبه منحصر به فرد از فرایند کسب و کار هستند.

Swimlanes

Swimlanes (مسیرهای شنا) مناطقی گرافیکی هستند که هر کدامشان یکی از شرکت کنندگان در یک فرآیند را شامل میشوند. که دو بخش دارند: pools و lanes.

Flow Elements (عناصر جریان)

عناصر جریان، عناصری هستند که با اتصال به هم جریانهای کسب و کار را شکل می دهند. عناصر جریان، عناصر اصلی هستند که رفتار یک فرآیند را تعریف می کنند. سه نوع عنصر جریان وجود دارد:
Events (رویدادها)، Activities (فعالیتها) و Gateways (دروازه ها).

Connecting Objects (اتصال اشیاء)

عناصر جریان (Flow Elements) از هم جدا نیستند بلکه برای تشکیل جریان کسب و کار با هم ارتباط دارند. اتصال دهنده هایی که اشیاء جریان را به هم وصل می کنند ، connecting objects نامیده می شوند. چهار نوع از اشیاء متصل کننده وجود دارد: جریان های دنباله ای (Sequence flows)، جریان پیام (message flows)، انجمن ها (associations) و انجمن های داده (data associations).

Data (داده ها)

داده ها عموماً اطلاعاتی هستند که هنگام اجرای فرآیند کسب و کار مورد نیاز هستند و یا تولید می شوند. چهار نوع داده وجود دارد: اشیاء داده ها (Data objects)، داده های ورودی (Data inputs)، داده های خروجی (Data output) و داده های ذخیره (Data store).

چگونه یک BPM رسم کنیم؟

  1. Diagram > New
  2. در New Diagram ، گزینه Business Process Diagram انتخاب می کنیم.

۳٫ گزینه نمایش داده شده در شکل بالا را انتخاب می کنیم.

۴٫ برای نمودار اسم انتخاب می کنیم و OK را می زنیم.

با برداشتن و کشیدن (Drag and Drop) اشیائی که لازم داریم را وارد می کنیم.

از Resource Catalog استفاده می کنیم و نمودار را تکمیل می کنیم.

درباره‌ افشین صفایی

این مطلب را نیز بخوانید

آموزش مدیریت فرایند کسب و کار (BPM)-جلسه دوم

حوزه های مرتبط با مدیریت فرایند کسب و کار (BPM) همانطور که همه می دانیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *