دوشنبه , ۲۸ مهر ۱۳۹۹
صفحه اصلی » روز نوشته‌ها » کتاب مهره حیاتی نوشته ست گادین

کتاب مهره حیاتی نوشته ست گادین

ست گادین را می‌توان مصداق تعبیر استیو جایز از نوابغ دانست: می‌توانید او را بپذیرید. می‌توانید ردش کنید. اما نمی‌توانید از او و حرف‌هایش صرف‌نظر کنید.

این کتاب و مطالب آن نیز از جنس حرف‌هایی است که نمی‌توان از آن‌ها صرف‌نظر کرد. به اعتقاد او، همه نابغه‌اند. نابغه از نظر او کسی است که گره‌ی مشکلاتی را باز می‌کند که از توان دیگران خارج است و با همین اعتقاد، ما را به چالش می‌کشد تا از متوسط بودن و همرنگ جماعت بودن دست برداشته و هنر و نبوغ‌ منحصربه‌فردمان را به همه نشان دهیم چرا که در حال حاضر، برای اولین بار در طول تاریخ چنین فرصتی با کمترین هزینه در اختیارمان قرار دارد.

نویسنده هدفش از نگارش این کتاب را این‌طور عنوان می‌کند: هدفم این است که متقاعدتان کنم فرصت خوبی در انتظارتان است؛ فرصتی که می‌تواند به‌طرز چشم‌گیری زندگی‌تان را در جهت مثبت تغییر دهد.

برای بهره‌گیری از این فرصت باید بدانیم که قوانین حاکم چه تغییری کرده‌اند. در این کتاب، ست گادین به ما یاد می‌دهد چطور با بهره‌گیری از این لحظه‌ی مهم، به آدمی تبدیل شویم که به عقیده‌ی تمام دنیا، غیر‌قابل‌جایگزین است و این مسیر را منوط به یک چیز می‌داند: اینکه تصمیم بگیریم و دست به انتخابی بزنیم که پیش روی ماست: می‌توانیم همرنگ جماعت شویم یا سری توی سرها درآوریم. نمی‌توانیم هر دوی این کارها را با هم انجام دهیم.

به نقل از سایت متمم:

کتاب “مهره‌ی حیاتی” یکی از بهترین کتاب‌هایی هست که می‌توان در حوزه‌ی مدیریت فردی مطالعه کرد.
.
حرف ست گادین این است که ما در هر سازمان و مجموعه‌ای که کار می‌کنیم، باید بکوشیم غیرقابل‌جایگزین باشیم.
.
اگر من امروز عصر از شرکت استعفا دادم و فردا صبح فرد دیگری به جای من نشست (یا بدتر از این: لازم نشد هیچ‌کس به جای من بنشیند) و هیچ اتفاقی هم نیفتاد، نشان می‌دهد که من از تمام ظرفیت خود استفاده نکرده‌ام.
.
تقریباً تمام کتاب به بسط و پرورش این مفهوم پرداخته و کوشیده خواننده متقاعد شود که می‌تواند در مسیر تبدیل شدن به یک فرد غیرقابل‌جایگزین حرکت کند.
.
او می‌خواهد به خواننده‌ی خود کمک کند که کار خود را فراتر از شغل و اشتغال ببیند. شغل یعنی چیزی که به آن مشغولیم؛ همین و نه بیشتر. و کسی که خود را شاغل می‌داند و مشغول بودن برایش کفایت کند، دستاورد بزرگی خلق نخواهد کرد.
.
به همین علت،‌ ست گادین ترجیح می‌دهد واژه‌ی Artist یا هنرمند را به‌کار بگیرد. هنرمندها از کار حرف می‌زنند و نه شغل.
آن‌ها می‌گویند یک کار جدید ارائه کرده‌ام و ما هم عادت کرده‌ایم بگوییم: این یا آن هنرمند، کار جدید خود را عرضه کرده‌اند.
.
هنرمند اگر کار نکند، مشغول بودن به هنر برایش اعتباری ندارد و این همان ذهنیتی است که ست گادین تأکید دارد باید الگوی همه‌ی افراد در همه‌ی سازمان‌ها و کسب‌وکارها قرار بگیرد: مشغول بودن را افتخار ندانیم و کار کنیم.
.
آن‌هایی که فقط مشغولند، به سادگی با فرد دیگری که دنبال اشتغال است جایگزین می‌شوند. اما آن‌ها که کار می‌کنند به سادگی قابل جایگزینی نیستند.

‌‌

درباره‌ افشین صفایی

این مطلب را نیز بخوانید

مدل RFM

مدل آر.اف.ام (RFM) اولین بار توسط هاگز (۱۹۹۴) معرفی گردید. وی برای تحلیل آر.اف.ام از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *